W naszej kulturze zarabianie i posiadanie większych pieniędzy rzadko traktowane jest jako coś wartościowego i nieczęsto spotyka się ze zdecydowaną akceptacją innych. Dla odmiany, na przykład w USA to typowe, że dziecko zapytane kim chce zostać w przyszłości odpowiada „będę milionerem”, podczas gdy w Polsce wielokrotnie wyższe notowania ma strażak, policjant, czy doktor od zwierząt. Ponoć lepiej być biednym, ale prawym i szczęśliwym. Tymczasem to oczywiste, że za pieniądze szczęścia kupić się nie da, ale z pewnością bardzo one pomogą w spełnieniu się w życiu, w tym, żeby zrealizować marzenia i zrobić coś dobrego dla innych i dla świata. Przestańmy więc się oszukiwać i szukać wymówek, naprawdę warto mieć pieniądze. Zarobienie miliona jest doskonałym celem strategicznym, a tej wielkości fundusz pozwala na realizację wartościowych zamierzeń.

Samo zwolnienie się z pracy i założenie własnej firmy nie oznacza jeszcze, że zarobisz konkretne pieniądze. Milionerem nie zostaniesz przez przypadek, musisz mieć właściwą strategię. Przyjrzyjmy się więc, dlaczego jeszcze nim nie jesteś i co z tego wynika.

1. Nie masz kogoś, kto prowadzi ciebie we właściwą stronę

Musisz mieć kogoś, komu ufasz i kto poprowadzi ciebie we właściwym kierunku. Są, oczywiście przykłady osób, które samodzielnie nauczyły się osiągania sukcesów, ale to droga znacznie dłuższa i pełna błędów. Doskonale ujmuje to Richard Branson: „Ktoś, gdzieś, kiedyś już przechodził to, czego doświadczasz teraz i zdobył bezcenne doświadczenia”. Nie musisz zdobywać ich od nowa.

Skąd wziąć kogoś takiego? Poświęć trochę czasu i pieniędzy na szkolenia i treningi z rozwoju osobistego ukierunkowanego na biznes. Większość ich uczestników to osoby, które mają już doświadczenie i ciekawe kontakty na pewno nie będą mieli nic przeciwko, żeby się nimi podzielić.

2. Nie jesteś gotów do wyrzeczeń

Są rzeczy, z których musisz zrezygnować. Jeżeli nie jesteś gotów poświęcić spędzania czasu na imprezach, czy z telewizorem, na rzecz skoncentrowania się na budowie biznesu, nigdy nie osiągniesz takiego sukcesu finansowego, jaki pragniesz.

Ważne też, żebyś potrafił na jakiś czas naprawdę się zaangażować w Twój projekt, nawet mając rodzinę, hobby, czy przemożną potrzebę pojechania na wakacje. Nie oszukujmy się, nadanie rozpędu biznesowi to wytężona praca, ale jeżeli naprawdę się jej poświęcisz, to wkrótce będzie mógł mieć naprawdę atrakcyjne wakacje, a rodzina z entuzjazmem to doceni. Możesz być przy tym pewien, że telewizor za tobą tęsknić nie będzie.

3. Twoje cele nie są jasne, z czego wynikają niezdecydowane działania

Jeżeli nie masz dobrze sprecyzowanego celu i jasno określonych kroków, które ciebie do niego prowadzą, nigdy nie będziesz milionerem. Poświęć trochę czasu na planowanie i rób to porządnie.

Jeżeli jesteś na początku drogi, albo zabierasz się za zupełnie nowy projekt, to nie wiesz, jakich spodziewać się rezultatów działań i jakie działania będą najlepsze. Nieceniona będzie wtedy pomoc dobrego konsultanta.

4. Boisz się porażek i przeciwności

Popełniasz i będziesz popełniał błędy, ponosił porażki i miał straty i musisz nauczyć się, jak sobie z tym radzić. Jeżeli boisz się upadków, jeżeli bezpieczeństwo jest dla ciebie ważniejsze od sukcesu, twoje szanse znacznie maleją.

Być może obawiasz się, że inni mogą odnieść sukces, ale ty nie, a ponoszone porażki tylko ciebie w tym upewniają. Albo uważasz, że twoje wykształcenie, lub miejsce, gdzie mieszkasz, nie pozwala ci osiągnąć sukcesu.

Brak wiary w siebie i negatywne emocje są fatalnym doradcą. Doskonałym rozwiązaniem jest korzystanie z dobrych konsultacji i przepracowanie emocji z trenerem. Dobry trener pomoże ci skompensować wszystko to, co ci przeszkadza oraz zbudować w twojej podświadomości obraz sukcesu, do którego odruchowo będziesz dążyć.

5. Wybierasz niewłaściwe cele

Pieniądze są twoim biletem do wolności, o jakiej marzy mnóstwo ludzi. Wolności, która prowadzi do prawdziwego, szczęśliwego życia i spełnienia marzeń. Jednak one same wcale nie są marzeniem, są tylko środkiem. One pojawią się łatwo, jeżeli marzenia i cele będą zgodne z twoją życiową misją, z powodem, dla którego urodziłeś się i żyjesz na Ziemi.

Musisz więc wiedzieć, jaka jest misja twojego życia i używać ją jako drogowskaz wszystkiego, co robisz. W jaki sposób poznać misję życia? Służą do tego odpowiednie ćwiczenia – zapytaj dobrego trenera.

6. Obracasz się w niewłaściwym towarzystwie

Ludzie wokół ciebie powinni być twoją grupą wsparcia. Muszą popierać twoje plany, motywować, pomagać w pozytywnym nastawieniu i motywacji. Przyjaciele i rodzina nie mogą ciebie rozpraszać, czy też być negatywni w jakikolwiek sposób. Jeżeli są tacy, czas byś zmienił towarzystwo i popracował nad relacjami z rodziną.

7. Za mało wykorzystujesz Internet i serwisy społecznościowe

Internet zmienił już świat i zmienia go dalej. A możliwości, jakie oferuje są wręcz kosmiczne. Jeżeli używasz Internetu tylko do korespondencji i wyszukiwania informacji, to nie korzystasz z przewagi jaką dają najpotężniejsze narzędzia marketingowe i techniki finansowania, jakie kiedykolwiek istniały.

8. Próbujesz tego, czy tamtego, zamiast doskonalić swoje umiejętności

Doskonalenie umiejętności osobistych i poszerzanie wiedzy w dobrze wybranej branży jest znacznie skuteczniejsze w dłuższym okresie, niż próbowanie różnych rzeczy i uczenie się na błędach. To oczywiście zabiera więcej czasu i wysiłku, ale prowadzi do trwałego sukcesu. A przecież właśnie tego pragniesz.

Pamiętaj o tych 8 przesłankach, kiedy będziesz podejmować decyzje dotyczące twojej kariery, biznesu, czy w ogóle wyznaczania kierunków w życiu. I koniecznie korzystaj z dobrego konsultanta.