Co to są czakry?

Czakry to centra energetyczne, którymi dysponuje człowiek zgodnie z wiedzą ezoteryczną i tradycją hinduistyczną. Bazuje na nich joga, bioenergoterapia, techniki terapeutyczne i metody rozwoju wewnętrznego. Jest 7 głównych czakr, rozmieszczonych wzdłuż ciała człowieka, poczynając od czakry podstawy w rejonie kości ogonowej, aż do czakry korony znajdującej się tuż nad czubkiem głowy.

W praktyce czakry doskonale odzwierciedlają obszary rozwoju człowieka i jego osobistego potencjału. Sumują się w nich skutki oddziaływania zarówno czynników sprzyjających temu potencjałowi, jak i go blokujących. Im wyższa i bardziej harmonijna energia czakr, tym człowiek jest zdrowszy, lepiej się czuje, ma więcej energii do działania, skuteczniej realizuje zamierzenia oraz osiąga większą radość i satysfakcję z życia. I na odwrót, niska, nieharmonijna energia czakr wiąże się z brakami potencjału w powiązanych z nimi obszarach oraz niedostatkiem czy nawet zupełnym brakiem w nich osiągnięć.

Diagnostyka i obserwacja energii czakr wskazuje obszary, w których występują zakłócenia potencjału i możliwości samorealizacji oraz pokazuje jak należy ukierunkować działania w celu ich zwiększenia. Stan naszego potencjału i osiągnięć doskonale jest odzwierciedlany w poziomie energii w odpowiednich czakrach. Okazuje się przy tym, że doskonale działa to też na odwrót. Oddziaływanie odpowiednimi metodami na energię czakr powoduje zwiększanie potencjału życiowego w odpowiadających im obszarach, ewidentną poprawę zdrowia, samopoczucia, skuteczności działania i radości życia. Nie ulega wątpliwości, że warto z tego korzystać.

czakry

Jak zdefiniowane są czakry i odpowiadające im obszary rozwoju?

Najniżej położona czakra podstawy reprezentuje bezpieczeństwo mieszkania, pożywienia i podstawowego dochodu. Wyżej jest umieszczona czakra krzyżowa, wiążąca się z wszelkimi aspektami kreatywności, w tym dokonań a polu erotyki i finansów, dalej splot słoneczny – czyli relacje z innymi. Jeszcze wyżej jest czakra serca powiązana z miłością, zarówno partnerską, małżeńską i macierzyńską, miłością do życia, gór, morza i Wszechświata, jak i miłością we wszelkich innych jej odmianach. Kolejna to czakra gardła czyli ekspresji, jeszcze wyżej jest czakra trzeciego oka, czyli intuicji oraz najwyżej, nad głową mieści się czakra korony łącząca się z misją życia, najwyższymi wartościami i połączeniem z prowadzącymi nas dobrymi siłami.

Jak diagnozować energię czakr?

Są osoby, które widzą czakry, jednak wymaga to szczególnej wrażliwości i jest to bardzo rzadka umiejętność.

W praktyce do odczytu energii czakr najbardziej przydatne jest odpowiednie urządzenie diagnostyczne. Przykładowy, rzeczywisty wydruk z TimeWavera, będącego jednym z takich urządzeń, pokazany jest na obrazku poniżej.

Sprawdź swoje czakry!

Odczyt energii czakr i ich harmonizacja jest elementem prowadzonego przez nas coachingu i konsultingu. Zapraszamy na konsultację!

Jak interpretować wyniki odczytu

Pierwszy od lewej słupek w dolnej części odczytu pokazuje sumaryczną energię wszystkich czakr. Nie powinna być ona niższa niż 60%, a odczyt poniżej tej wartości oznacza konieczność jej harmonizacji. Im niższy ten słupek, tym bardziej jest to pilne. Wysokość kolejnych słupków odzwierciedla energię w poszczególnych czakrach.

Górna część odczytu pokazuje kierunek odchylenia poziomu energii. Wartości ujemne oznaczają osłabienie energii przepływającej przez czakrę powodujące jej nieuporządkowanie, które w przypadku bardziej ujemnej wartości prowadzi do energetycznego chaosu. Dodatnie wartości pokazują stopnień uporządkowania, ale znaczne wartości dodatnie to nadaktywność energii w czakrze prowadząca do jej usztywnienia. Oczywiście najbardziej odpowiedni jest złoty środek. Odczyty w zakresie mniej więcej od -20% do +20% pokazują prawidłowy stan harmonii. Warto uważniej przyjrzeć się wskazaniom przekraczającym ten zakres oraz, w zależności od funkcji poszczególnych czakr podjąć odpowiednie działania harmonizujące energię.

Należy zwrócić uwagę, że energia czakr ciągle się zmienia, a stan wskazany na odczycie nie jest stały. W trakcie procesu terapii lub coachingu warto przynajmniej raz na tydzień ponawiać odczyty, obserwować tendencje zmian energii i odpowiednio dobierać działania je harmonizujące.

Jakie działania harmonizują czakry?

Energie każdej czakry łączą się z określonymi symbolami i kolorami, z dźwiękami o specyficznych częstotliwościach, odpowiednimi minerałami, a nawet rytuałami. Mnóstwo informacji na ich temat i sposobów praktykowania harmonizacji energii przy ich pomocy można znaleźć w Internecie, są także książki pozwalające zgłębić szeroką wiedzę o czakrach i ich energiach.

Podstawowe informacje o działaniu czakr i najprostszych sposobach na samodzielną pracę z nimi znajdziesz także poniżej. Oczywiście nie są to jedyne sposoby. Codzienne wyzwania i bezustanny pośpiech powodują, że znalezienie czasu i motywacji do własnej pracy z energiami czakr jest bardzo trudne. Alternatywą jest skorzystanie z technologii pola informacyjnego i takiego rządzenia jak TimeWaver. Wskazówki poniżej.

Działanie poszczególnych czakr i proste sposoby ich harmonizacji

Praktyczne informacje znajdziesz rozwijając wybrane elementy listy:

1. Czakra podstawy (ang. root)
Kolor: czerwony Miejsce: podstawa kręgosłupa
Funkcje: Przetrwanie, bezpieczeństwo, sukcesy w wymiarze materialnym. Stabilne dysponowanie miejscem do mieszkania, dostępem do pożywienia i zarabianie pieniędzy.
Równowaga: Masz poczucie spełnienia, spokoju i satysfakcji w obszarach obejmujących pieniądze, bezpieczeństwo i schronienie. Masz dużo sił witalnych.
Nadaktywność: Odczuwasz niepokój dotyczący przetrwania, a nawet strach przed życiem. Pieniądze są dla Ciebie problemem. Masz obniżoną odporność i chorujesz, często źle się czujesz. Może się to wiązać z problemami z trawieniem, bólami krzyża i bioder. Znaczna nadaktywność jest sygnałem do podjęcia starań o jej zrównoważenie. Przede wszystkim musisz zadbać o zapewnienie sobie fizycznego bezpieczeństwa i stabilnych zarobków. Zrób też coś dobrego dla innych, korzystaj z okazji okazywania współczucia i szczerej empatii.
Osłabienie: Jeżeli kwestie Twojego mieszkania, pożywienia i zarobków są trwale zabezpieczone, na przykład możesz lub musisz zawsze liczyć w tym zakresie na kogoś innego, aktywność tej czakry może być bardzo niska. Inni mogą Ciebie postrzegać jako marzyciela, osobę oderwaną od życia. Dobrze jest w takiej sytuacji poszukać kontaktu z naturą, chodzić na spacery do lasu lub parku, zająć się ogródkiem, pobiegać boso po trawie, pójść popływać. Zajmij się też swoją sprawnością fizyczną.
2. Czakra sakralna (ang. sacral)

Kolor: pomarańczowy

Miejsce: trochę poniżej pępka

Funkcje: Radość życia, poczucie własnej wartości, twórczość, kreatywność, seksualność
Równowaga: Kiedy jest zrównoważona, masz zdrowe poczucie własnej atrakcyjności i wartości. Relacje i życie seksualne sprawiają Ci radość, tak samo twórczość i kreatywność w przeróżnych obszarach, włączając pieniądze.
Nadaktywność: Kiedy czakra sakralna jest nadmiernie pobudzona, spotykasz się z ryzykiem uzależnień. Ciągle Ci mało tego, co sprawia przyjemność, korzystasz z takich rzeczy do przesady i stają się one dla Ciebie obciążeniem. Odczuwasz zaburzenia równowagi i niepokój, masz skłonności do nadwagi i nałogów. W takiej sytuacji warto przy każdej okazji zatrzymać się na moment i zadać sobie takie pytanie, jak: „Czy to, co zamierzam zrobić jest dla mnie właściwe i dobre? Czy to, co chcę zjeść jest zdrowe i odżywcze? Jakie są zalety działania, które zamierzam podjąć? „
Osłabienie: Objawy zablokowania tej czakry obejmują melancholię i depresję, brak zainteresowania seksem, brak namiętności i kreatywności. Czujesz się niepewnie wobec innych ludzi. W takiej sytuacji należy zabrać się za kreacje, wyszukać dla siebie jakieś pożyteczne zajęcie sprawiające przyjemność i tworzące nowe formy istnienia. W ogrodzie, albo w doniczce posadź nowe rośliny, zrób jakieś własne dzieło sztuki, zjedz coś oryginalnego i poszukaj w tym radości. I koniecznie kochaj swojego partnera. Zajmij się też swoimi ubraniami, wyglądem i stylem. Skorzystaj z rady kogoś, kto się na tym zna.
3. Czakra splotu słonecznego (ang. solar plexus)
Kolor: żółty Miejsce: powyżej pępka
Funkcje: Moc świadomego umysłu, kontrola, ambicja, kariera, relacje z innymi
Równowaga: Masz poczucie mądrości, zdecydowania i siły woli. Masz pasje, które sprawiają Ci satysfakcję, a inni Ciebie szanują. Odczuwasz zadowolenie z życia. Wiesz, co jak i powinno być urządzone i jak najlepiej powinno działać.
Nadaktywność: Kiedy czakra jest zbyt pobudzona, możesz unosić się gniewem, mieć potrzebę kontroli, odczuwać chciwość i brak współczucia. Fizycznie powoduje to problemy z trawieniem, a nawet z zaburzeniami równowagi w narządach wewnętrznych, takich jak trzustka, wątroba i nerki. Aby zrównoważyć tę czakrę, oddaj się medytacji otwierającej empatię i współczucie. Staraj się rozumieć innych i traktować ich z miłością i dobrocią wszystkich wokół siebie.
Osłabienie: Ograniczony przepływ energii w tej czakrze wiąże się z uczuciem niezdecydowania, niepewności, nieśmiałości i brakiem spełnienia. W takiej sytuacji koncentruj się na Twoich talentach. Znajdź choć jedną rzecz, w której jesteś dobry, rozwijaj to i ciesz się wynikami. Z czasem dodaj kolejne takie rzeczy i rozwijaj te, które staną się Twoimi pasjami. Znajdź dla siebie dobry kurs umiejętności interpersonalnych i przywódczych.
4. Czakra serca (ang. heart)
Kolor: zielony Miejsce: ponad mostkiem
Funkcje: Poświęcenie, miłość, współczucie, uzdrawianie, sens istnienia
Równowaga: Czujesz miłość do siebie, do innych, kochasz zwierzęta, rośliny, góry, morze i cały świat. Nawet w trudnych chwilach dostrzegasz współczucie i życzliwość u innych. Odczuwasz wrażliwość na piękno i odbierasz pełnię wrażeń wszystkimi zmysłami.
Nadaktywność: Nadaktywność czakry serca wiąże się z przekraczaniem granic innych ludzi i narzucanie się im. Możesz także stawiać potrzeby innych ponad swoimi, co prowadzi nawet do wykorzystywania Ciebie. Fizycznie prowadzi to do niepokoju, podwyższonego tętna, nierównomiernej pracy serca. Warto wtedy zebrać całą miłość, którą dajesz innym i skierować ją do siebie. Sprawiaj sobie przyjemności, na przykład weź relaksującą kąpiel lub masaż, zabierz siebie na lody, spotkaj się z kimś, na kogo zawsze możesz liczyć.
Osłabienie: Kiedy czakra serca jest osłabiona odczuwasz oddalenie od innych i zamykasz się w swoim świecie. Trzymasz w sercu urazy, czujesz, że nie zasługujesz na miłość. Proces energetyzowania czakry serca zaczyna się od nauki kochania siebie. Pomoże w tym terapeuta, a także książki i kursy na temat rozwoju osobistego.
5. Czakra gardła (ang. neck)
Kolor: niebieski Miejsce: pod kością grdyki
Funkcje: Mowa, autoekspresja, komunikacja, wyrażenie siebie i słuchanie innych
Równowaga: Z poczuciem zdrowej pewności siebie i własnej wartości łatwo komunikujesz się z innymi. Dobrze dobierasz właściwe słowa, inspirujesz i posługujesz elokwencją. Szanujesz zdanie innych.
Nadaktywność: Często mówisz głośniej niż trzeba, żeby usłyszeć swój głos. Zdarza Ci się przerywać innym, nie dawać im dojść do słowa i dominować w dyskusji. Może się to wiązać z infekcjami i bólem gardła. Warto wtedy starać się więcej słuchać innych i zaczekać z wypowiedzią na chwilę ciszy. Zanim coś powiesz, zadaj sobie pytanie: „Czy to jest prawdziwe? Czy to konieczne? Czy to miłe?”
Osłabienie: Osłabienie tej czakry wiąże się z przeszkodami w wyrażaniu myśli i uczuć. Może być to wynikiem ignorowania lub emocjonalnej presji prowadzącej do zamykania się, nieśmiałości i zgaszonego głosu i wycofania. Fizycznie może to prowadzić do problemów z trawieniem. Jak podnieść energię czakry gardła? Mów. Ćwicz mówienie rzeczy mądrych i prawdziwych. Pracuj nad tym, by mówić komunikatywnie i wyraźnie. Jeżeli nie znajdziesz chętnego słuchacza, rozmawiaj z psem, kotem, mów do drzewa, do chmury, do słońca. I poszukaj w tym radości. Znajdź dobry wiersz i zostań mistrzem w jego deklamacji. Zapisz się też na kurs przemawiania.
6. Czakra trzeciego oka (ang. forehead)
Kolor: indygo Miejsce: czoło, nieco nad brwiami
Funkcje: Intuicja, analiza, percepcja pozazmysłowa, postrzeganie większego znaczenia, wyobraźnia
Równowaga: Kiedy czakra trzeciego oka jest zrównoważona, czujesz jedność ze światem. Wiesz co jest Twoją misją życia, doświadczasz natchnienia, dobrej inspiracji. Czujesz spokój i wiesz, że możesz ufać sobie i swoim odczuciom.
Nadaktywność: Nadaktywność czakry trzeciego oka może wynikać ze szczególnie pobudzonego poszerzonego postrzegania, na przykład w wyniku substancji lub rytuałów psychoaktywnych. Może też być wynikiem wyzwań na drodze życia, które wymagają Twojej intuicji. W zrównoważeniu tej czakry pomocne jest uświadomienie sobie połączenia z Ziemią, spacer po trawie lub położenie się na niej i skupienie na odczuwaniu połączenia. Pomaga też robienie porządków w ogrodzie, zajecie się roślinami. W poważniejszym stanie konieczny będzie terapeuta.
Osłabienie: Osłabienie energii czakry trzeciego oka wiąże się z ograniczeniem postrzegania świata do sfery pragmatycznej i materialnej, opisanej konwencjonalną nauką. Głównym wątkiem Twojego życia jest zaspakajanie potrzeb materialnych. Brak Ci rozwoju duchowego. W takiej sytuacji warto znaleźć obszar zainteresowań wykraczający poza świat materialny. Postaraj się posłuchać rady kogoś, komu możesz zaufać w takich sprawach. Zrób też ćwiczenia pomagające w ustaleniu misji Twojego życia, naucz się medytacji pobudzającej intuicję i komunikacji z podświadomością.
7. Czakra korony (ang. crown)
Kolor: fioletowy Miejsce: u szczytu głowy
Funkcje: Myślenie całościowe, kontakt z Wszechświatem, połączenie duchowe
Równowaga: Jedność z Wszechświatem, poczucie opieki i prowadzenia w życiu przez siłę wyższą. Pełne duchowe postrzeganie rzeczywistości.
Nadaktywność: Może pojawić się w wyniku najpoważniejszych wyzwań na drodze życia, lub pobudzenia w wyniku środków lub rytuałów psychoaktywnych. Znaczna nadaktywność sugeruje potrzebę konsultacji z odpowiednim terapeutą lub doradcą duchowym.
Osłabienie: Osłabienie czakry korony wiąże się z poczuciem braku spójności i jedności z Wszechświatem, utratą lub kwestionowaniem sensu życia. Możesz mieć także poczucie samotności i braku wsparcia. Najlepszym sposobem podniesienia energii jest stopniowe równoważenie wszystkich pozostałych czakr. Warto także zająć się rozwojem osobistym i duchowym, a przy każdej nadarzającej się okazji starać się wzbudzić w sobie zaufanie i powierzyć prowadzenie w życiu sile wyższej.

Odczyt czakr i harmonizacja energii przy użyciu TimeWaver

Do odczytu czakr, jak i do wszelkich czynności diagnostycznych i terapeutycznych niezbędne jest wprowadzenie do systemu podstawowych danych i zdjęcia badanej osoby. Sam odczyt jest wykonywany automatycznie przez TimeWaver, który natychmiast wyświetla rezultaty.

Jeżeli po odczycie ma nastąpić diagnoza przyczyn zaburzeń, konsultant kolejno analizuje energie w tych czakrach, gdzie występują odchylenia i przygotowuje programy harmonizujące.

Przykładowa diagnoza przyczyn zaburzeń energii w czakrze sakralnej wygląda tak:

Programy harmonizujące można zrealizować generując wibracje jednorazowo, albo ustawić ponawianie wibracji przez ustalony okres czasu, na przykład przez dwa tygodnie. Zarówno w czasie nadawania wibracji, jak i po jego zakończeniu energie czakr utrzymują się wysoko, co istotnie wspomaga prowadzone w tym czasie terapie i coaching.

Zarówno odczyty energii czakr, jak i wyniki ich diagnostyki i programy harmonizujące przedstawiane są w formie pliku PDF lub wydruku. Pozwala to skompletowanie dokumentacji terapii lub treningu oraz wyjaśnienie diagnozy z konsultantem.

Sprawdź swoje czakry!

Odczyt energii czakr i ich harmonizacja jest elementem prowadzonego przez nas coachingu i konsultingu. Zapraszamy na konsultację!